RAMA Festival 2017 i Aarhus finder sted på flere scener i Musikhuset Aarhus, i flere af konservatoriets lokaler samt på Torvet og i Foyeren.

Huset summer af liv denne lørdag i april, hvor man kan opleve alt fra bigband-musik og ny kompositionsmusik over pop og klassisk klaver til pasodoble.

Vi glæder os til at byde publikum velkommen.

Planlægning og afvikling:
Wayne Siegel
Christian Vuust
Niels-Ole Bo Johansen
Maria Buch
Thomas Qvist
Morten Elkjær
Paolo Romano Torquati
Henrik Sandberg
Henrik Winther
Vibe Thorhauge
Nikolaj Bugge
Jonathan Fjord Bredholdt

Mad i Aarhus til RAMA

Kantinen på niveau 5 i Aarhus serverer frokost og aftensmad – også for udefrakommende. Følg saksetrappen op ved Rytmisk Sal.

Frokost: 12.00-14.00
Aftensmad: 17.00-19.30

Klavs Kehlet Hansen: Farewell Symphony

Klavs Kehlet Hansen (1990): Farewell Symphony Klavs Kehlet Hansen…

Eric Sutherland: Organized

Eric Sutherland: Organized Organized is a study in perception;…

Alex Mørch

Alex Mørch: Beta Hex 0.1 Mekaniske mislyde fra en vakkelvorn…

RAMA Percussion Festkoncert

RAMA Percussion RAMApercussions indslag til Festkoncerten er…

RAMA Strings Festkoncert

RAMA Strings fejrer dansk 200 års jubilar RAMA Strings består…

Festkoncert I

Festkoncert I. del Symfonisk Sal kl. 19.30 Program: Klavs…

Festkoncert II

Festkoncert II. afdeling Rytmisk Sal kl. 21.00 Program: RAMA…

Rakleverk

Rakleverk Lille Sal kl. 00.30 Trioen Rakleverk består af tre…

Athletic Progression

Athletic Progression Lokale 226 kl. 23.40 Athletic Progression…

RAMA Contemporary – In Momentum

RAMA Contemporary - In Momentum Lille Sal kl. 23.30 ”In Momentum”…

Johannes Gammelgaard Oktet

Johannes Gammelgaard Oktet Kammermusiksalen kl. 23.25 I dette…

Ravi Kumar

Ravi Kumar Lokale 226 kl. 22.55 Ravi Kumar er et samarbejde…

The Sun Dogs

The Sun Dogs Kammermusiksalen kl. 22.45 The Sun Dogs construct…

IINN

IINN Kammermusiksalen kl. 22.05 IINN er en elektro-akustisk…

Komponistklassen

Komponistklassen Lille Sal kl. 22.00 Nyt. Nyt. Nyt. Nyt Ensemble.…

Collective Big Band

Collective Big Band Lokale 226 kl. 22.00 Collective big band…

EmmaDop

EmmaDop - Alternativ pop-duo Lokale 226 kl. 17.30 Om aftenen…

DJM Bigband feat. Jørgen Munkeby

DJM Big Band feat. Jørgen Munkeby Rytmisk Sal kl. 17.00 Allerede…

Trioer i kammermusik

Trioer i kammermusik Lille Sal kl. 17.00 Med Beethovens op.…

Seek

Seek Lokale 236 kl. 17.00 Seek er en vokalgruppe med en helt…

Baroque trumpet music

Baroque trumpet music Lokale 232 kl. 16.30 Already at the time…

Ensemble Edge

Ensemble Edge – Contemporary Music for Choir and Cello Symfonisk…

Mary Jean

Mary Jean Lokale 226 kl. 16.30 Trommesættet er skiftet ud…

Röivassepp Big Band

Röivassepp Big Band Rytmisk Sal kl. 16.00 Karmen Rõivassepp…

Solosange af N.W. Gade

Solosange af N.W. Gade Lille Sal kl. 16.00 2017 er 200-året…

Marjo & Maarika

Marjo & Maarika Lokale 236 kl. 16.00 Marjo and Maarika…

New Nordic Guitar Duo

New Nordic Guitar Duo Lokale 232 kl. 15.30 “Nothing is more…

Ida Holmsted

Ida Holmsted Caféscene kl. 15.30 Ida Holmsted, er sanger og…

Collision

COLLISION Lokale 226 kl. 15.30 Musikken i COLLISION er selvskrevet…

RAMA Strings

RAMA Strings fejrer dansk 200 års jubilar Symfonisk Sal kl.…

Cuejero

Cuejero Rytmisk Sal kl. 15.00 Cuejero is the result of the…

RMBshow

RMB Show - RMB GOES CUBA-BRAZIL Foyer Syd kl. 15.00 Kom forbi…

Fløjteklassen

Fløjteklassen Lille Sal kl. 15.00 Det Jyske Musikkonservatoriums…

Þór

Þór Lokale 236 kl. 15.00 Þór præsenterer en ny lyd med…

Stumfilmskoncert

Stumfilmskoncert - "Chaplin som immigrant" - Charlie Chaplin…

Anna Bell

Anna Bell Caféscenen kl. 14.30 Med tre albums i ryggen, turnévirksomhed…

Ane Monsrud

Ane Monsrud Lokale 226 kl. 14.30 “Monsrud kan beskrives som…

Engelsk orgelmusik

Engelsk orgelmusik Symfonisk Sal kl. 14.00 Ved denne koncert…

Emilie Espichicoque

Emilie Espichicoque Rytmisk Sal kl. 14.00 Et nyt Soul // R&B…

KØST

KØST - Minimalistisk-støj-POP Foyer Syd kl. 14.00 KØST spiller…

Klavervirtuoserier

Klavervirtuoserier Lille Sal kl. 14.00 Siden klaverets opfindelse…

DIEM Elektro RAMA

DIEM Elektro RAMA - 4 timers DIEM koncert Kammermusiksalen kl.…

Jonathan & Mira

Jonathan & Mira Lokale 236 kl. 14.00 Spartansk opsætning,…

Ice on Fire

Ice on Fire Lokale 232 kl. 13.30 Stories about love and sorrow…

Robinson/Hagner/Bülow

Robinson/Hagner/Bülow Caféscenen kl. 13.30 Robinson/Hagner/Bülow…

Sarah Wichmann

Sarah Wichmann Lokale 226 kl. 13.30 Sarah Wichmann fortæller…

Det Digitale Atelier: Growth-MkII

Det Digitale Atelier: Growth-MkII Torvet kl. 13.00 Growth-MkII…

Nordic Percussion Festival

Nordic Percussion Festival Symfonisk Sal kl. 13.00 Koncerten…

Glomas Orchestra

Glomas Orchestra Rytmisk Sal kl. 13.00 I foråret 2017 er Det…

PUST

PUST Foyer Syd kl. 13.00 PUST er et dansk popband, der tager…

Guitaren i 60erne

Guitaren i 60erne Lille Sal kl. 13.00 Hvad skete der lige for…